Anasayfa Özgün Yazılar ASELSAN’ın Deniz Sistemleri Üzerine Faaliyetleri

ASELSAN’ın Deniz Sistemleri Üzerine Faaliyetleri

0

Defence Turk ekibininde katılım gösterdiği Deniz Sistemleri Semineri’nde Aselsan yetkilisi, ürünlerini ve çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı. Aşağıdaki bilgiler, sunumda duyurulan gelişmelerin Defence Turk tarafından derlenmiş halidir.

Aselsan, bu zamana kadar 224 adet deniz platformu projesi gerçekleştirdi. On iki metrelik botlardan fırkateynlere kadar geniş bir platform skalasında çalışmalar icra edildi. Firmanın iştirak ettiği yeni gemi inşa faaliyeti sayısı 74, 50 adet modernizasyon projesi ise devam ediyor.

Üzerinde Aselsan’ın çalışmalar icra ettiği platformlar;

 • Sahil Güvenlik bağlısı arama ve kurtarma gemileri
 • Çıkarma gemileri
 • MİLGEM kapsamındaki platformlar
 • Destek gemileri
 • Denizaltılar
 • Serhat sınıfı karakol botu
 • Denizaltı kurtarma gemileri
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tahsis edilmiş Turkuaz sismik araştırma gemisi
 • LHD, sistem entegrasyonu ve savaş sistemleri çalışmaları

Aselsan, bu zamana kadar 60 adet özgün deniz sisteminin teslimatını gerçekleştirdi.

Entegre Muhabere Sistemi

Entegre muhabere sistemi; dahili, harici haberleşmeyi ve uydu haberleşmesini tek bir bünyede toplayan bir haberleşme sistemidir. DzKK’ya teslimatı 2008’de başlamıştır. Sesli haberleşme, data haberleşmesi seçeneklerini sunan sistem; frekans atlama ve kriptolama kullanmaktadır. Sistem, uydu haberleşmesini X bant ve Q banttan icra edebilmektedir. Bahsedilen uydu haberleşme sistemi, halihazırda denizaltılarımızda da kullanılmaktadır.

Silah Sistemleri

Aselsan; 12.7mm’den 127mm’ye kadar geniş bir skaladaki silah sistemleri için taret ve atış kontrol sistemleri geliştirmektedir.

Deniz Kuvvetleri, halihazırda STAMP ve STOP silah sistemlerini kullanmaktadır. Aynı zamanda Aselsan, uzaktan kumandalı silah sistemi alanında MUHAFIZ sistemiyle yurt dışına açılmıştır.

Aselsan, 76mm ve 127mm silahların Atış Kontrol (A/K) sistemlerini üretmekte ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunmaktadır.

Deniz silah sistemlerinde diğer bir ürün de GÖKDENİZ CIWS silahıdır. CIWS özelliklerini karşılamakla beraber, gemiye yönelik birtakım füze tehditlerine de cevap verecek kabiliyete sahiptir.

Denizaltı Savunma Harbi

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına cevaben roket atıcı sistem tedarik edildi.1

Aselsan’ın geliştirdiği torpido ve torpido karşı tedbir sistemleri MİLGEM kapsamında inşa edilen F 513 ve F 514 gemilerinde inşa sırasında entegre edilmişken, F 512 ve F 513’e de retrofit usulüyle entegre edilmesi planlanmaktadır.

Aselsan; sualtı akustik izleme ve tespit sistemleri, intercept sonar, aldatıcı ve karıştırıcı sistem ürünlerinin Ar-Ge, üretim ve tedarik süreçlerini icra etmektedir.

Karinaya monteli sonar sistemi geliştirilmesi konusunda da Aselsan’ın çabaları mevcut. Birtakım platformun -spesifik olarak belirtilmedi- modernizasyonu sırasında bu sonarın entegresi planlanıyor.

E/H destek sistemlerinin üretiminden bütün bir E/H süitinin üretimine doğru kabiliyetlerini eviren Aselsan, müşterinin teknik gereksinim ve bütçe parametrelerini göz önünde bulundurarak çeşitli konfigürasyonlar ortaya koyabiliyor.

Radar Sistemleri

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar sisteminin testleri tamamlandı ve TF-2000’e entegre edilmesi konusunda planlamalar geçerli.

ÇAFRAD programıyla faz dizinli radar geliştirme ve üretim altyapısı oluşturan Aselsan;

 • Aktif Faz Dizinli Aydınlatma Radarı
 • Aktif Faz Dizinli Arama Radarı
 • Aktif Faz Dizinli Çok Fonksiyonlu Radar sistemlerini üretecek kabiliyete kavuşmuş oldu.

Barbaros yarı ömür modernizasyonu kapsamında Aselsan, çift bant A/K radarının geliştirme sürecini yürütmektedir.

ÇAFRAD TCG Göksu / Fotoğraf Yörük Işık

Thales ile iş birliği2 çerçevesinde geliştirilen Smart-S 3D radar, halihazırda Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında Aselsan, kendine özgü bir 3D arama radarı geliştirmek üzere çalışmalar icra ediyor.

Elektro Optik Sistem geliştirme sürecine ASELFLIR 200 ile başlayan Aselsan, halihazırda Ahtapot EO sistemini geliştirebilen seviyeye ulaşmıştır. Aynı zamanda Aselsan birtakım ister setlerine odaklanmış Martı, Kırlangıç ve Kuzgun EOS ürünlerini geliştirmiş vaziyettedir.”

Notlar:

1Aselsan yetkilisi, roket atıcı sistemin hangi sistem olduğuna dair detay vermedi.

2Aselsan ve Thales Group arasındaki iş birliği üç boyutlu radar geliştirmenin yanında, LMM füze sistemini atmak üzere Aselsan STAMP silah sistemine entegre fırlatma sistemlerinin geliştirilmesini de içermektedir. LMM, Thales Group firmasının birçok platformdan atılmak ve birçok tehdide cevap vermek üzere geliştirdiği hafif füze sistemidir. Yakın zamanda HMS Sutherland gemisinden bu füzenin test atışı gerçekleştirilmiştir.

İlgini Çelebilir!

Elektronik Savaş | Bölüm I: Bilgi Operasyonu

Bilgi Operasyonu (IO), bilgi ortamında belirleyici bir üstünlük elde etmek için yürütülen …