Atauni Rocket Team ile Söyleşi

0

Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak kurdukları takımda faaliyetlerini sürdüren ve geliştirdikleri roket sistemleri ile öne çıkan Atauni Rocket Team Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Atauni Rocket Teamın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız? 

Atauni Rocket Team: Atauni Rocket Team uzay ve havacılık alanında bilimsel çalışmalar yapma amacıyla kurulmuş bir öğrenci topluluğudur. Bu yola çıkma kararımızın en büyük nedeni, ülkemizi uzaya çıkarabilecek etkin, üretken, çalışkan, dürüst ve profesyonel hayata hazır bireyler kazandırmaktır. Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak ilerde ülkemizin de uzay yarışına hızla gireceğini biliyor ve bu alanda katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Atatürk Üniversitesi Robot Günleri Atauni Rocket Team

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Atauni Rocket Team: Vizyonumuz, Atatürk Üniversitesi mühendislik fakültesi bünyesinde 2019 yılında kurulan takımımız çalışmalarına uzay ve havacılık alanında devam etmektedir. Takımımızın amacı her gün gelişen ve yenilenen dünyada çağa ayak uyduran deneyimli donanımlı ekip çalışmalarında başarılı bireyler yetiştirerek alanında uzman kişiler tarafından hazırlan yarışmalarda takım olarak üniversitemizi ve şehrimizi en güzel şekilde temsil etmektir. Kendimize ilke edindiğimiz bu amaçlar doğrultusunda aktif çalışarak ülkesinde yararlı bireyler olmayı hedefleyen genç mühendisler adaylarıyız.

Misyonumuz; yüksek hedef, strateji ve etik değerlerimiz çerçevesinde gelişme politikaları izleyerek, iç ve dış teknolojileri takibi sürekli kılmak; yasalara, çevreye ve tüm çevremizdeki takımlara saygılı, güvenilir ve gelecek için kaliteli mühendis ve birey olmak.

Atatürk Üniversitesi Robot Günleri Atauni Rocket Team

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Atauni Rocket Team: Takım olarak roket bilimi üzerine uzun süreli doktora düzeyinde teorik çalışmalar yaptık. Yaptığımız çalışmalarla bir bilgi havuzu oluşturduk. Edindiğimiz bilgileri ve oluşturduğumuz bilgi havuzu ile beraber 2 adet üretilebilir roket tasarımı ve katı yakıtlı roket motoru tasarımı yaptık. Bu yaptığımız  tasarımları danışman hocamız Dr. Ruhi YEŞİLDAL ile beraber Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) olarak üniversitemize sunduk. Başarılı olan sunumumuz ile beraber üniversitemizden aldığımız destekle yaptığımız tasarımları üretime dökebilme fırsatı bulabildik. Yaptığımız son roket tasarımı, TEKNOFEST Roket Yarışmasına katılabilmek için yarışma şartnamesine uygun bir şekilde yapılmıştır. Ürettiğimiz roketin toplam boyu 225 cm olup 14 cm çapındadır. Roketimizin amacı 10,000 feet’e yaklaşık 950 km/s hızla çıkıp faydalı yükü (küp uydu) tepe noktasında bırakarak uçuş bilgisayarı ve ayırma sistemi yardımı ile paraşütleri açarak tekrar kullanılabilecek şekilde yeryüzüne inmektir. Uçuşumuz bir aksilik olmazsa Eylül 2020’de yapılacaktır.

Atatürk Üniversitesi Robot Günleri Atauni Rocket Team

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Atauni Rocket Team: Takımımız danışman hocamızla birlikte toplamda 11 kişidir. Takımımız; Mekanik tasarım ekibi, aviyonik sistem ekibi, kurtarma sistemi ekibi, faydalı yük sistem ekibi ve sponsorluk ekibi olarak 5 ekibe ayrılmaktadır. Tamamı Atatürk Üniversitesi öğrencisi olan takımımız Dr. Ruhi YEŞİLDAL (Makine mühendisliği) danışmanlığında faaliyetlerini yürüten takımımızın lideri Muhammed TURGUT (makine mühendisliği), lider yardımcısı Samed Beşir BABAYİĞİT (makine mühendisliği)’tir. Mekanik Tasarım ekip üyelerimiz Fırat ATAŞ (makine mühendisliği), ve Öznur ÇOBAN (makine mühendisliği), Aviyonik Sistem ekip lideri ve Faydalı Yük Sistemi ekip üyesi Buğra Kaan TÜRKYILMAZ (elektrik elektronik mühendisliği), Aviyonik Sistem ekip üyesi Selamet ŞAMLI (bilgisayar mühendisliği), Aviyonik Sistem ekip üyesi ve Faydalı Yük Sistemi ekip lideri Tolunay TEKİN (bilgisayar mühendisliği), Aviyonik Sistem ekip üyesi ve Sponsorluk ekip lideri Kader GENÇ (bilgisayar mühendisliği), Kurtarma Sistemi ekip üyesi Ferhat KARABACAK (makine mühendisliği), Kurtarma Sistemi ekip üyesi Mehmet Barut (makine mühendisliği)’tur.

Defence Turk: Atauni Roket Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Atauni Rocket Team: Takımımız şuanda 2020 TEKNOFEST Roket Yarışmasına Pençe 3 adlı roketimizle finalist olarak hazırlanmaktadır. Tasarladığımız katı yakıtlı roket motorunun daha güçlü modeli olan ART-02’nin Ar-Ge çalışmalarına devam etmekteyiz. Bunun yanında tasarımı tamamen bize ait olan ayırma sisteminin patent işlemlerine başlamaya hazırlanıyoruz.

Defence Turk: Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Atauni Rocket Team: Pandemi süreci başlamadan önce çalışmalarımıza atölyelerimizde takım olarak devam etmekteydik. Pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi bizleri de olumsuz etkiledi ve sağlık bakanlığımızın yayımladığı tedbirlere uyarak uzaktan, evlerimizden çalışmaya başladık. Savunma sanayii şirketlerinin uzaktan çalışma metotlarını örnek aldık. Bu sayede daha verimli çalışmalar gerçekleştirdik. Projelerimizin araştırma ve raporlama aşamalarının tamamını uzaktan gerçekleştirdik. Daha sonrasında tedbirleri elden bırakmadan atölyelerimizde roket tasarımımızın üretim ve test aşamasına geçtik. Bu şekilde takviminden geri kalmayarak proje sürecine başarılı bir şekilde devam edebildik.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Atauni Rocket Team: Bizler Atatürk Üniversitesi roket takımı öğrencileri olarak ülkemize bu alanda hizmet verebilmek için gece gündüz demeden çalışmaktayız. Lakin ülkemizin doğusunda bulunan Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde okuduğumuzdan dolayı savunma sanayii şirketlerinin bizlere bir önyargısı olduğunu görüyoruz. Bizlerin çalışmalarımıza, yeteneklerimize ve donanımlarımıza bakılmaksızın staj ve iş imkanı verilmiyor. Maalesef bu tür çalışmalardan sonra ülkemizde yeterli değeri almayıp küskünlükle yurt dışına çalışmaya giderek çok başarılı olan birçok örnek var. Artık bu tür önemli kayıpların yaşanmaması için farklı işe alım ve stajyer seçim yöntemlerine geçilmesini şiddetle istiyoruz. Bizlere bu platformda kendimizi ifade edebilme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sağlıcakla kalın.

Defence Turk:  Atauni Rocket Team’a sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 18 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Köksungur İHA Takımı ile Söyleşi

H. Avni İncekara Fen Lisesi öğrencilerinden oluşan Köksungur İHA Takımı, geliştirdikleri İ…