Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avustralya NASAMS ile ilgileniyor

Avustralya NASAMS ile ilgileniyor

0

13 Mart 2019’da ABD Dışişleri Bakanlığı, AIM-120C-7 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzelerin (AMRAAM) ve ilgili teçhizatın Avustralya’ya olacak muhtemel bir yabancı askeri satışının onaylanmasına karar verdi. Satış tutarı 240 milyon Amerikan Doları olarak belirtildi. Satışı yapılan öğeler; Avustralya’nın, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi’ni (NASAMS) satın almasını desteklemek maksadı taşıyor.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı tarafından, bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikanın 12 Mart 2019’da verildiği belirtiliyor.

Avustralya Hükumeti’nin, 108 adete kadar AIM-120C-7 AMRAAM füze; altı adet AIM-120C-7 AMRAAM Hava Aracı Aleti; 6 adet yedek AIM-120C-7 AMRAAM güdüm sistemi almak amacıyla talepte bulunduğu biliniyor. Ayrıca muhafaza ve bakım için gerekli ekipmanlar, silah sistemi destek ekipmanları, test ekipmanları, iade garantileri, yedek parçalar, kurulum ve eğitim için destek, gerekli yayınların paylaşılması, teknik dökümlerin ve bunlar dışında kalan lojistik desteğin sağlanması da yine anlaşma için talep edilenler arasında yer alıyor.

Bu olası satış, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF)’ne ait olan LAND projesi 19. Faz 7B’de geçen kara tabanlı hava ve füze savunma kabiliyetinin kazanılması maddesini destekleyici bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin, bu ekipmanları unsurlarına entegre etmekte güçlük çekmeyeceği de belirtilenler arasında yer almaktadır.

Ana yüklenicinin Tucson, Arizona merkezli olan Raytheon Füze Sistemleri olacağı aktarılıyor. Bu potansiyel satış ile bağlantılı olarak teklif edilen hiçbir yan anlaşma ise bulunmamaktadır.

NASAMS Hava ve Füze Savunma Sistemi

NASAMS (Norveç Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi olarak da geçiyor) bir dağıtık ve birbirine bağlı orta-uzun menzilli bir hava savunma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. NASAMS, AIM-120 AMRAAM (Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze) için ilk yüzey tabanlı uygulama olarak öne çıkıyor. Füzenin kendisine ise SLAMRAAM (Karadan Ateşlenen AMRAAM) adı verilmiştir. Çoklu füze fırlatıcılarının, ek olarak AIM-9-X Sidewinder ve RIM-162-ESSM füzelerini de fırlatabilme kabiliyetine sahip olduğu belirtiliyor. SLAMRAAM, 40 km’ye kadar bir menzile ve 14 km’lik bir irtifaya kadar hedeflere müdahale yeteneğine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

NASAMS; uçakları, helikopterleri, seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını belirlemek, müdahele etmek ve yok etmek ve tahmin edilebileceği gibi yüksek değerli hedefler ile istenen belirli bir kitle nüfus merkezinin korunması maksaydıyla yerleştirilebilir. Sistem, ABD yapımı MPQ-64 Sentinel hava savunma radarı ve AIM-120 AMRAAM füzeleri ile FDC adı verilen savaş yönetim C4I (Komuta, Kontrol, Haberleşme ve Bilgisayar Sistemleri) sistemini bulundurmaktadır. FDC, Ateş Gücü Dağıtma Merkezi’nin İngilizce kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir MPQ-64 radarına bağlı FDC, Edinim Radarı ve Kontrol Sistemi Kompleksi oluşturmuş olmaktadır.

 

Katar’dan NASAMS talebi

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

P-8A Poseidon, Rus savaş gemisini Typhoon savaş uçağı eşliğinde gözetledi

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait P-8 Poseidon deniz karakol uçağı, K…