Anasayfa Haberler Gana ordusunun Cobra TTZA’ları boy gösterdi

Gana ordusunun Cobra TTZA’ları boy gösterdi

0

Otokar mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen Cobra taktik tekerlekli zırhlı araçları ihracattaki başarılı ivmesini sürdürmeye devam ediyor

Gana, Otokar Cobra ve Cobra II zırhlı araçlarının en son müşterileri arasında yer alıyor. 2019 Kasım ayında her iki model de Gana ordusunun Accra’daki Ecobank merkez ofisinde gerçekleştirilen terörle mücadele tatbikatı ‘‘Eagle Eye’‘ sırasında görülmüştü. Askerlere destek sağlamak için tatbikatta iki adet Cobra II ve iki adet Cobra zırhlı aracı kullanılmıştı.

Gana ordusunun envanteri kattığı yeni zırhlı araçlarda farklı silah kulesi, radar ve optik sistemleri bulunuyor. Ayrıca Cobra ve Cobra II TTZA‘ların bir bölümü Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nde faaliyet gösteren Gana ordusu personellerinin kullanımına sunulacak şekilde yapılandırıldı.

Cobra araçları, araç tipine ve görev tanımına göre uygun olan gece görüş periskopları veya termal kabiliyetli atış kontrol sistemleri ile entegre edilmiş 7,62 mm veya 12,7 mm makinalı tüfekler ile atış kabiliyetli kuleler takılabilir şekilde Gana ordusuna teslim edildi.

Gana Cumhurbaşkanı Akufo-Addo’nun da katıldığı Cobra ve Cobra II TTZA’ların kabul töreninde yapılan resmi konuşmaların ardından zırhlı araçlar farklı; silah, radar ve sensör sistemleriyle donatılmış bir şekilde geçit gerçekleştirdi. Geçit töreninde yer alan her araç korumalı bir silah istasyonuna sahipti ve Cobra II zırhlı aracında 12.7 mm FN M2 ağır makineli tüfek ve 7.62 mm FN MAG mevcuttu. Cobra’lardan bir bölümünde gövdesinin arkasına monte edilmiş Aselsan ürünü Şahingözü Elektro-Optik Keşif  ve Gözetleme Sistemi ve yine Aselsan ürünü ACAR Gözetleme Radarı sistemleri bulunuyor.

Aselsan Şahingözü Elektro-Optik sistemi ve ACAR Gözetleme Radarı entegreli Cobra TTZA

Cobra TTZA’nın Afrika Başarısı

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Konvansiyonel Silah Kaydı UNROCA’ya sunduğu rapora göre, 2018 yılı içerisinde Gana ordusuna 3 adet Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı ihracatı gerçekleştirildi. Otokar tarafından Afrika’da bir çok ülkeye farklı sınıf ve modelde zırhlı araç ihracatı gerçekleştirilmektedir. Gana ordusuna ise 30 adet Cobra ve Cobra II taktik tekerlekli zırhlı araç teslimatı gerçekleştirildiği belirtiliyor. Türk savunma ve havacılık sanayiinin ihracatı 2020 1 Ocak- 29 Şubat döneminde Ganaya önceki yılın aynı dönemine kıyasla %138,25 artış göstererek 16 milyon bin dolar olarak gerçekleşti. Gana ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri son dönemde iyileşmesi savunma sektörünün ihracatına da olumlu olarak yansıyor.

Aselsan Şahingözü Elektro-Optik sistemi entegreli Cobra TTZA

Otokar Afrika’daki Pazarını Genişletmeyi Hedefliyor

Otokar, Cobra TTZA ile Afrika’dan sürekli düzenli bir sipariş alıyor. Örneğin, Aralık 2018’de Burkina Faso’da ülkenin Bağımsızlık Günü geçit törenlerinde 4 adet Cobra TTZA görüldüğü gibi açıklanmayan bir sayıda sipariş ettiği ortaya çıkmıştı. Cezayir, Moritanya, Nijerya, Ruanda ve Tunus Afrika’daki Cobra TTZA operatörleri arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler’in Konvansiyonel Silah Kaydı UNROCA verilerine göre, 2018’de Türkiye; Burkina Faso’ya 20 adet, Çad’a 3 adet, Moritanya’ya 25 adet ve son olarak Senegal’e 40 adet TTZA ihraç etti. İhracatı gerçekleştirilen bu TTZA’ların önemli bir kısmını Cobra ve Cobra II TTZA olduğu belirtiliyor.

Otokar savunma fuarlarında ürünlerini tanıtarak Afrika’daki pazarını büyütmeyi hedefliyor. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın Afrika, Asya, Orta Doğu ve Orta Avrupa da dahil olmak üzere 32 ülkede hizmet veren 30.000 askeri araç ürettiğini söyledi.

Cobra II TTZA’lar

Cobra TTZA’nın Savaş Deneyimi Hakkındaki Özgün Yazımız

Türk zırhlısı Cobra savaşta: Güney Osetya Savaşı

Gana ordusuna zırhlı araç satışlarıyla ilgili olarak:

Savunma ve havacılık ihracatı 2020’de de büyümeye devam ediyor

Gana Ordusu tatbikatında Otokar’ın Cobra zırhlıları

Türkiye 2018’de 11 ülkeye 309 zırhlı araç sattı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Endonezyalı PT Pindad, Maung 4×4 hafif taktik aracını tanıttı

PT Pindad (Persero) taktik araç segmentindeki (Rantis) son ürününün resmi tanıtımını yaptı…