Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hürkuş ihracat kervanına katılıyor

Hürkuş ihracat kervanına katılıyor

0

Türk Hava Kuvvetleri’nde uçuşlarına başlayan Hürkuş-B’ye ihracat yolu göründü.

T129 Atak Helikopteri ve MİLGEM’in ardından Hürkuş‘un da Pakistan‘a satışı için görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han ile yapılan görüşmelerde Hürkuş satışının da gündeme geldiği tahmin ediliyor.

2018’de gerçekleştirilen T129 Atak Helikopteri ve MİLGEM satışları ile 2018’de yeni bir boyut kazanan Türkiye – Pakistan savunma sanayii ilişkileri Hürkuş’un Pakistan Hava Kuvvetleri’ne katılmasıyla daha da güçlenecek.

Kardeş ülkeler arasında ortak askeri havacılık eğitim altyapısı kuruluyor

Defence Turk’ün kaynaklarına göre Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak bir askeri havacılık eğitim altyapısı oluşturmak için anlaştılar. Buna göre üç ülke; Başlangıç Eğitim Uçağı Super Mushshak, Temel Eğitim Uçağı Hürkuş ve Jet Eğitim Uçağı Hürjet üçlemesinden oluşan bir altyapı kuruyorlar.

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gerçekleştirilen törenle Türkiye, savaş uçağı pilotlarının eğitimde kullanılacak 52 adet Super Mushshak uçağını Pakistan’dan almak için sözleşme imzalamıştı. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak Başlangıç Eğitimi Uçağı ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ekstra özelliklerle eğitim kalite ve kapasitesinin artırılması planlanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Hürkuş-B’nin seri üretimi ve uçuş testleri tamamlanan ilk 2 uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başladı. Pakistan ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Hürkuş‘un Türk Hava Kuvvetleri’nin ardından Pakistan Hava Kuvvetleri envanterine girerek kardeş ülke pilotlarının eğitimine katkı sunması bekleniyor.

Pakistan ile savunma sanayiinde artan işbirliği

Türkiye ve Pakistan arasında savunma sanayiinde geliştirilen ilişkiler T-129 Atak Helikopteri ve MİLGEM satışı için atılan milyar dolarlık imzalarla 2018’de zirve yaptı.

TUSAŞ ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonunda, yıl içinde 30 adet T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin satışına yönelik sözleşme imzalandı. Bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan korvetlerin üretimini ise Askeri Fabrika ve Tersane İşletme (ASFAT) A.Ş. üstlendi. Sözleşme kapsamında yer alan 4 adet MİLGEM ada sınıfı korvetten 2’si Türkiye’de, 2’si Pakistan’da üretilecek. Pakistan, 2 gemiyi Karaçi Tersanesi’nde inşa edip son geminin tasarımında rol alarak, askeri gemi inşa ve üretimi kabiliyetini de geliştirmiş olacak.

Pakistan Savunma Bakanlığının açtığı denizaltı modernizasyon ihalesini, denizaltıyı yapan Fransız firmaya karşı kazanarak önemli bir başarıya imza atan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Pakistan’daki iş payını artırdı. Agosta 90B sınıfı ikinci denizaltı modernizasyonu için de STM tercih edildi.

STM ayrıca Pakistan Denizde İkmal Gemisi’nin (PNFT) inşasını başarıyla tamamlayarak Ekim ayında Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim etti.

Hürkuş ihracatı – kaynak: @TayfunErdil

İlginizi çekebilir:

Kardeş ülke için ANKA-S ve Hürkuş gündemde

İlgini Çelebilir!

İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

İsrail Hava Kuvvetleri yeni teslim aldığı F-35 savaş uçakları ile filosunu genişletmeye de…