Anasayfa Haberler Genel Haberler JF-17 görüşmeleri devam ederken Azerbaycan pilotları Rus savaş uçaklarıyla uçtu

JF-17 görüşmeleri devam ederken Azerbaycan pilotları Rus savaş uçaklarıyla uçtu

0

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki askeri-teknik işbirliğinin bir parçası olarak, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nden bir grup uzman Rusya’nın askeri-sanayi işletmelerini ziyaret etti.

Azerbaycan heyeti, Su-35 ve MiG-35 savaş uçakları üreten Rus askeri tesislerini ziyaret etti. Rusya’da küresel silah pazarının liderlerinden biri olan “Rosoboronexport” Şirketi ve askeri tesislerin liderleriyle yapılan görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde Azerbaycan, Rusya’nın en gelişmiş savaş uçaklarını satın almaya olan ilgisini dile getirdi.

Azerbaycan heyetine savaş uçaklarının özellikleri, savaş yetenekleri,silahlandırılması ve üretimi, işletilmesi ve bakımı konularında brifingler verildi.

Rus tarafı ise, savaş uçaklarını Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda teslim etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Azerbaycan askeri pilotları, Rus askeri hava üslerindeki MiG-35 uçaklarında uçuşlar gerçekleştirdi.

Su-30SM ve Mig-35 Teklif Edilmişti

Army 2019 fuarında Rus Havacılık temsilcileri; Rusya’nın  Azerbaycan’a istediği muharip uçağın satışına hazır olduğu ifade etmişti. Firma yetkililerinin beyanlarına göre de Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile icra edilen müzakerelerde Azerbaycan tarafına Su-30SM ve MiG-35 uçakları teklif edilmişti.

Rusya’dan Azerbaycan’a savaş uçağı teklifi

Azerbaycan ve Pakistan’ın JF-17 görüşmeleri

Pakistan Aeronautical Complex (PAC) temsilcileri IDEAS-18 fuarında, uçağın Azerbaycan’a ihracatı ile ilgili mevcut tüm sorunların çözüldüğünü ve Azerbaycan’ın istediği JF-17 Blok II konfigürasyonunun testlerinin tamamlandığını söylemişti. Azerbaycan Hava Kuvvetleri, bu versiyonun bir süredir Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasını bekliyordu. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bir süredir kullanılan Blok II versiyonu kullanım sürecinin ardından kendini kanıtladı.

Blok II versiyonunun en önemli avantajlardan biri, havada yakıt ikmal kabiliyetinin bulunması. Blok II modelinde ayrıca gelişmiş aviyonik, geliştirilmiş yük taşıma kapasitesi, veri bağlantısı ve elektronik harp kabiliyeti bulunuyor. Azerbaycan tarafı şu anda JF-17’de kullanmak üzere hem Çin ve İtalyan üretimi AESA radarları gözden geçiriyor.

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) geliştirmek için JF-17 Thunder çok amaçlı savaş uçağı (Resimde Görülen) yapımında gelişmiş yeteneklerden yararlanmayı hedeflemektedir.

Azerbaycan, Pakistan’dan 10 adet Super Mushshak eğitim uçağı aldı, JF-17 Thunder için görüşmeler devam ediyor

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya…