Anasayfa Haberler Mısır, ABD’nin yaptırım tehdidine rağmen Su-35 savaş uçağı alıyor

Mısır, ABD’nin yaptırım tehdidine rağmen Su-35 savaş uçağı alıyor

0

ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Mısır’ın 2021 yılının başlarında Rusya’dan iki adet Su-35 savaş uçağını teslim alacağı bildiriliyor.

Bu yılın başlarında imzalanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın ilk parçası olan bu iki uçağın ardından teslimatlar partiler hâlinde devam edecek. Rus ekonomi dergisi Expert’e göre ilk iki uçağın önümüzdeki yılın başlarında Mısır’a teslim edilmesi bekleniyor. Anlaşma tahminen iki düzine savaş uçağını daha kapsıyor. Mısır için Su-35 savaş uçağı üretimine, ilk olarak bu yıl sonunda teslim edilmesini planlanan uçakların, Rusya’nın Komsomolsk-na-Amure kentinde bulunan JSC Sukhoi fabrikasında başlandığı iddia edildi.

Menadefence’deki bir rapora göre, 0641 seri numaralı bir uçak şu anda Mısırla imzalanan anlaşma kapsamında JSC Sukhoi fabrikasında monte ediliyor. Montaj fabrikasında Mısır için yapılan Su-35 fotoğrafı da raporla birlikte yayınlandı.

Yayın ayrıca, 19/03/2018 tarihli Kahire / N / AF / Rosoboronexport/ 2018/10 (P / 1781811151143) referans numarasını verdi ve bunun Mısır ve Rusya arasındaki bir sözleşmenin temini için başlık referansı olduğunu söyledi.

Mısır için üretildiği iddia edilen Su-35’in montaj hattından bir görüntüsü

ABD Mısır’ı Uyardı

Ancak Washington ise anlaşmayı engellemeye çalışmıştı. Siyasi-askeri ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı R. Clarke Cooper, 18 Kasım 2019’da Dubai’deki Havacılık Fuarı sırasında yaptığı açıklamada Mısır’ın bu alım nedeniyle yaptırımlara maruz kalabileceği ve ABD’den yeni askeri alımlar yapmasının engellenebileceğini söylemişti.

Bundan önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper de Mısır’ı uyarmıştı.

Wall Street Journal gazetesinin 14 Kasım’da 2019’da yayımladığı haberine göre iki bakanın Mısır’a gönderdikleri mektupta, “Rusya’yla büyük çaplı yeni silah anlaşmaları asgari olarak ABD’nin Mısır’la olan savunma ilişkilerini ve güvenlik yardımlarını zorlaştıracaktır” ifadesini kullandılar.

Bakanlar ayrıca Rusya’dan askeri alımları kısıtlayan ABD yasaları gereğince Mısır’ın yaptırım riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuşlardı

Mısır geçtiğimiz günlerde ellerinde bulunan 43 adet AH-64E Apache taarruz helikopterinin yenilenmesiyle ilgili olarak ABD ile 2.3 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Mısır Almanya’dan geçtiğimiz haftalarda Type 209 denizaltısını teslim almıştı toplamda 3 adet Type 209 denizaltısı Almanya’dan teslim almış oldu. Yine yurt dışı kaynaklı olarak envanterini modernize eden Mısır Hava Kuvvetleri; Rafale ve MiG-29M2 savaş uçakları ile M-346 Jet eğitim uçağı tedariki için müzakerelerde bulunmuştu.

Mısır Donanmsının Misrtal sınıfı LHD gemisi, Rus Kamov Ka-52 ve Amerikan AH-64 E Apache Helikopterleri

Mısır’ın İthalat Rakamları Artmaya Devam Ediyor

Mısır, 2015-2019 yılları arasında bir önceki döneme göre %212’lik büyüme ile %5.8 paya ulaşarak dünyanın en büyük üçüncü silah ithalatçısı ülkesi konumuna geldi.

SIPRI, Mısır’ın olağanüstü silahlanmasını Libya ve Yemen’deki askeri katılımı ile Sina’daki terör operasyonları ile temellendiriyor. Ancak Mısır’ın silahlanmasındaki temel artış bu kriterlerin dışında ülkede darbe yolu ile göreve gelen yönetimin silah alımlarını uluslararası meşrutiyeti için kullanmasından ileri geliyor. Mısır bu yolla askeri gücünü artırırken birçok ülke ile ilişkileri canlı tutmayı sağlıyor.

Mısır’ın askeri kanadının güçlenmesi özellikle Körfez ülkelerinden ciddi biçimde destek alıyor.

Mısır’ın 2015-2019 döneminde silah ithalatının %69’unu Fransa (%35) ve Rusya (%34) karşıladı. ABD’nin Mısır’daki bir önceki dönem %47’lik pazar payı %15’e geriledi.

Almanya’dan tedarik edilen Type 209 denizaltısı

İlgili Olarak:

ABD, Su-35 alımı ile ilgili Mısır’ı uyardı

Mısır, 2.3 milyar dolarlık AH-64E Apache ekipmanı alıyor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Güney Kore yara savunma simülatöründe Meteksan Savunma imzası

Meteksan Savunma’nın projelerini zamanında teslim etmesi, ürünlerinin kalitesi ve satış so…