Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Pakistan’da inşa edilecek ilk MİLGEM gemisinin saç kesim töreni gerçekleştirildi

Pakistan’da inşa edilecek ilk MİLGEM gemisinin saç kesim töreni gerçekleştirildi

0

Pakistan Donanması için inşa edilen MİLGEM sınıfı geminin çelik saç kesim töreni bugün Pakistan’daki Karaçi Donanma Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

Karaçi Donanma Tersanesi Genel Müdürü Tümamiral Ather Saleem bu vesileyle törene iştirak etti.

Pakistan Deniz Kuvvetleri sözcüsü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin işbirliği ile inşa edilen bu geminin modern silah sistemleri ve sensörler ile donatılacağını söyledi.

Sözcü ayrıca, Türkiye işbirliği ile üretilen 4 adet MİLGEM sınıfı gemiden ikisinin Karaçi Tersanesi’nde inşa edileceğini söyledi. Açıklamanın devamında geminin Şubat 2024’e kadar inşasının tamamlanacağını ifade eden sözcü, yerel düzeyde gemi üretiminin ülkede gemi inşa etmeyi teşvik edeceğini söyledi.

Karaçi Donanma Tersanesi’ndeki saç kesim töreni – Pakistan

PN MİLGEM gemi inşa faaliyetlerinin 2. önemli adımı olan “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, 3 Haziran Çarşamba günü İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirilmişti.

ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, TGM Genel Müdürü Emre Dinçer, İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin ve Pakistan CNO Türkiye’den Amiral Syed Rizwan Khalid’in katılımlarıyla gerçekleşen törende gemi inşa geleneklerine göre blok altına anı parası yerleştirildi.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda 29 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen TCG Kınalıada’nın Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim töreninde; Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye’de üretilecek  iki korvetten ilkinin “Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Sac Kesme Töreni” gerçekleştirilmişti.

Pakistan’la Türkiye arasında 4 Milgem Korvetinin satışına ilişkin 

Eylül 2018’de imzalanan anlaşma kapsamında Pakistan, dört adet gemi tedarik edecek. Gemilerden ikisi İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, ikisi de Pakistan, Karaçi’de inşa edilecek. İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek. Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye’de üretilecek korvetin“Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Sac Kesme Töreni”nde basına yansıyan görüntüde üretilecek korvette yakın hava savunma sistemi olarak ASELSAN tarafından üretilen GÖKDENİZ YHSS’nin Pakistan tarafından tercih edildiği görülmektedir.

Pakistan için üretilecek MİLGEM’lerde Türkiye’dekinin aksine dikey atım sistemi mevcut. Ancak hangi füze ve VLS modelinin kullanılacağı belli değil. Ayrıca GÖKDENİZ YHSS sistemi de mevcut.

Pakistan’daki Saç Kesim Töreni Videosu

İlgili İçerikler

Pakistan’ın “MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni” gerçekleştirildi

Pakistan’ın MİLGEM korvetlerini “GÖKDENİZ” yakın hava savunma sistemi koruyacak

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

Indra, İspanya’nın F110 sınıfı fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör teda…