Anasayfa Ansiklopedi Piyade Silahlarına Genel Bakış

Piyade Silahlarına Genel Bakış

0

Dışarıdan benzer görünse de piyadeler farklı tip silahlar kullanmaktadır. Kalibre, namlu uzunluğu, kurma mekanizması gibi farklılıklar silahların kullanım şeklini değiştirmektedir. Manga seviyesine kadar olan piyade silahları aşağıda yer almaktadır.

Muharebe Tüfeği

7.62×51, 7.62×54 gibi ağır mühimmatlar kullanan ve kullanıcı piyadeye düşmanı uzun mesafeden etkisiz hale getirme avantajı sağlayan ve atış hassasiyeti görece yüksek piyade tüfeği çeşididir. Bu özelliklerin yanında 4.2 kilogram ve üzerinde ağırlıkları kötü özellikleri arasındadır. En hafif muharebe tüfeği ise SCAR-H 3.8 kg ağırlığı ile öne çıkmaktadır. Mühimmatın büyüklüğünden ötürü 20 adetlik şarjör kullanırlar. Günümüzde Magpul gibi firmalar 25 kapasiteli polimer şarjörler üretmişlerdir. Yarı Otomatik Manga Nişancı tüfeğinin yokluğunda bu görev için ateş destek vasıtası olarak kullanılabilirler.

Saldırı Tüfeği

5.56×45, 5.45×39 gibi görece hafif ve çıkış hızı yüksek mühimmat kullanan, amacı olabildiğince fazla mühimmat taşıyarak düşmanı, atış üstünlüğü ile bastırmak olan piyade silahlarıdır. Şarjör kapasiteleri +30 mermidir. Genellikle isabetli atış yapılabilir menzilleri 600 metre ile sınırlıdır. Fakat namlu boyu uzadıkça bu mesafe artar. ABD Deniz Piyadelerince kullanılan M27IAR’ın isabetli atış menzili 720 metredir. Saldırı tüfeği kullanan piyade mangaları bu kısa menzillerini, yarı otomatik manga nişancı tüfeği, hafif veya genel maksat makineli tüfekler ile destekler.

Hafif Makineli Tüfek

Saldırı tüfekleri ile aynı mühimmatı kullanan mayon veya yüksek kapasite şarjör ile beslenen, ateş destek silahlarıdır. Amaçları mayon veya yüksek kapasite şarjörün sağladığı sürekli ateş gücü ile düşman unsurları bastırmak ve hareket edemez hale getirmektir. Çoğunun namlusu değiştirilebilir yapıdadır. Aşırı ısınan namlu değiştirilerek atış desteğinin devamı sağlanır. Bu silahların kötü yönü ise ağırlıklardır. FN Minimi MK3 yaklaşık 8 kg ağırlıktadır. Sınıfının en hafif olanlarından Ultimax 100 ise 4.2 kg’dır.

Genel Maksat Makineli Tüfek

Muharebe tüfekleri ile aynı mühimmatı kullanan, menzili +1000 metreye varan makineli tüfeklerdir. Mühimmatın gücü ve menzil avantajını kullanarak düşmanın takviyeli yapı ve hafif motorlu araçlarını imha edebilir. +1000 metre ötesinde düşman piyadeyi bastırabilir. Tıpkı hafif makineli tüfeklerdeki gibi baskı ateşinin devamı için namluları değiştirilebilir. Bunun yanında çok iyi bir savunma silahıdır. Piyade tarafından taşınabilir olması sebebi ile hem sabit mevzi hem de arazide mevzilenen piyadenin kendini korumasını sağlar. Bu özelliklerinin yanında 12 kg’a yakın tüfek ağırlığı ve her 100 adetlik mayon için yaklaşık 3 kg ağırlık silahın kötü yönüdür.

Manga Nişancı Tüfeği

Genellikle namlu boyu 20 inç’e (50,8cm) uzatılmış ve tetik takımı yarı otomatik olarak değiştirilmiş muharebe tüfekleridir. Kimi üreticiler daha ağır mühimmatlar için 1:10 yivset oranı ve daha iyi isabet için daha kalın kipe (profil) sahip namlular kullanmaktadır. Bu özellikleri sayesinde modern manga nişancı tüfekleri sub-moa hassasiyet ile atış yapabilir duruma gelmişlerdir (100 metrede 2,903 cm grupman). Bu silahlar ile manga nişancısı manga komutanının direktifi ile 930 metreye kadar olan hedefleri yüksek hassasiyet ile etkisiz hale getirebilir.

Tabanca

Piyadenin zor durumdaki yedeği.  Günümüzde profesyonel orduların tüm personeli tarafından piyade silahı ile birlikte kullanılmaktadır. Piyadenin ana silahının kullanılamaz duruma geldiği veya ana silahın kullanılamayacağı bir alana girildiğinde hayat kurtarıcı olmaktadır. Piyadesine tabanca veremeyen ordularda, tim komutanları, makineli tüfekçiler ve keskin nişancılar yedek silah olarak tabanca ile donatılmaktadır.

40mm Bombaatar

Akdaş Silah | AK-40GL Bombaatar

Her timde en az 1 adet bulunan bu silah ile, bomba, işaret fişeği, sis bombası ve göz yaşartıcı gaz fişeği atmak mümkündür. 40mm bombayı, 400 metre mesafeye kadar atabilir ve patladığında 5 metre yarıçapta öldürücü etkisi bulunmaktadır. Sütre arkasındaki hedeflerin imhası için, düşmanın zırhsız araçlarına karşı, gruplar halindeki düşmana karşı kullanılabilir. Hem saldırı hem de savunma için önemli bir silahtır.

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

İletişim: [email protected]

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

M18 Claymore – MOD38 Savunma Mühimmatı

M18 Claymore, 232 mm x 83 mm boyutlarında, üç katlanır bacağıyla birlikte yerden 218 mm yü…