Anasayfa Ansiklopedi M18 Claymore – MOD38 Savunma Mühimmatı

M18 Claymore – MOD38 Savunma Mühimmatı

0

M18 Claymore, 232 mm x 83 mm boyutlarında, üç katlanır bacağıyla birlikte yerden 218 mm yükseklikte plastik bir kovanla çevrelenen bir savunma mühimmatıdır. Türkiye’de “MKE MOD38 Savunma Mühimmatı” olarak adlandırılmaktadır.

Kara Mayını sınıfı içerisinde canlı hedeflere karşı geliştirilmiş bir mayın türüdür. Bu tür mayınlar genellikle öldürmemek üzere geliştirilmiştir, yaralama amacı taşımaktadır. Bununla birlikte bazı anti-personel mayınları personel haricinde zırhlı taşıtların özellikle tekerlek kısmına hasar vererek iş göremez hale getirebilmektedir. 

Yüzeyinde 6,4 mm çapında yaklaşık 600-700 adet çelik bilyeler dizisi bulunan mayın, 340 g C4 patlayıcı tabakasına sahiptir ve toplam ağırlığı 1,10 kg’dır.

Mühimmat, üç bacağı ile yere sabitlenir ve düşman yaklaşımı yönünde hedeflenir. Güvenli bir pozisyondan, tercihen yana ve arkaya doğru sabitlenir. Bu noktada tetiklenmesi için bir fünye (detonator), kovanın yan yüzeyinden içeri doğru yerleştirilir. Farklı modellerde elektriksel ve elektriksel olmayan fünye kullanımı için iki hazne mevcuttur.

M18 Claymore, klasik tuzaklama teli ile ateşlenebildiği gibi uzaktan kumanda ile de patlatılabilir. Tetiklendiğinde dış bükey yapısı gereği hedef yönünde 60 derecelik bir açı alanında 100 metre (en etkin) aralığında çelik küpler (veya bilyeler) fırlatabilecek etkidedir.

MKE MOD38 Savunma Mühimmatı

Ağırlık: 1330 g
Yükseklik: 218 mm
Genişlik: 232 mm
İmla Maddesi: Comp C4
Nato Stok Numarası: 1375270046122

Makine Mühendisliği öğrencisi. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Takım-Tabur Düzeyi Piyade Silahları

Dışarıdan benzer görünse de piyadeler farklı tip silahlar kullanmaktadır. Kalibre, namlu u…