Anasayfa Özgün Yazılar Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılan yerli sistemler: Zırhlı Kara Araçları

Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılan yerli sistemler: Zırhlı Kara Araçları

0

9 Ekim 2019 saat 16:10’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını Twitter hesabından tüm dünyaya duyurdu. Erdoğan açıklamasında “Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” ifadesine yer verdi.

Bu çalışmada; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nda güvenlik güçlerimizin kullandığı yerli ve milli zırhlı kara araçları nelerdir onları inceleyeceğiz.

Güvenli İntikalin Sağlandığı Zırhlı Araçlar

Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan güvenlik güçlerimizin envanterinde farklı sınıf ve konfigürasyonda taktik tekerlekli zırhlı araç mevcut. Güvenlik güçlerimiz tarafından sahada kullanılan TTZA genel olarak; personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, ileri gözetleyici, ambulans ve komuta yeri araç şeklinde olup, ihtiyaç duyulan farklı görevlere göre kullanılmaktadır.

Türk savunma sanayii firmalarının ülkemiz güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu sistemleri yerli imkanlarla karşılamaya yönelik çabalarının bir sonucu olarak kara platformlarında, envanter olarak çok zengin bir konuma gelindi. Önemli zırhlı kara aracı üreticileri olan Otokar, FNSS, Katmerciler ve BMC gibi firmaların getirdiği bu çözümler, bugün Barış Pınarı Harekatı’ndaki güvenlik güçlerimizin faaliyetlerinde kullanılıyor.

VURAN

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine bu yıl girmeye başlayan VURAN 4×4 hafif zırhlı taktik tekerlekli yerli zırhlı araçları da harekatta görev alıyor.

BMC tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Zırhlı Araç Vuran 4×4; 9 kişilik taşıma kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca Vuran 4×4 monokok tipte zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları ile mayına ve balistik tehditlere karşı koruma sağlamakta. Vuran; ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği ile de öne çıkıyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi ile terörizmle mücadele ve hudut görevleri kapsamında; hassas nokta veya tesis koruma, karakollar arası devriye, konvoy koruması, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki sınır emniyetinin sağlanması görevlerini icra edebilecek, K.K.K. için 512 adet, J.Gn.K. için 200 adet, Sahil Güvenlik Komutanlığı için 1 adet olmak üzere toplamda 713 adet BMC Vuran TTZA’nın tedarik edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda 90 adet Vuran TTZA Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

  • VURAN ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS)

ASELSAN tarafından geliştirilen SARP UKSS; 7,62mm makineli tüfek, 12,7mm uçaksavar veya 40mm bomba atar takılabilen bir silah sistemidir. Gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkânı sağlayan SARP Sistemi; tekerlekli/paletli zırhlı araçlara ve sabit platformlara entegre edilebilen ve uzaktan komutalı olması nedeniyle en üst seviyede personel güvenliğini sağlayan etkili bir sistemdir.

Mühimmat Kapasitesi:

• 400 adet (12.7mm)
• 1000 adet (7.62mm)
• 96 adet (40mm)

  • SARP UKSS ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

KİRPİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde de bulunan Kirpi Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç; 10-13 personel kapasiteli, monokok gövdeli, motor ve personel bölümleri mayına, EYP ve balistik tehditlere karşı korumalıdır. BMC tarafından geliştirilen Kirpi’ye manuel veya otomatik silah istasyonu entegre edilebilir, 120 cm sudan geçme, %60 eğimi tırmanma ve %30 yan meyil geçme kabiliyetinde olan Kirpi, 105 km/s azami hız ve 800 km menzile sahip.

Operasyon bölgesinde görev yapan çok sayıda Kirpi Zırhlı Araca, RPG roketlerine karşı koruma sağlayan Esnek Katmanlı Kafes Zırh Sistemi’nin entegrasyonu tamamlandı.

KİRPİ II

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine en son kattığı TTZA’lardan biri de KİRPİ II. BMC tarafından geliştirilen KİRPİ II temel olarak Kirpi üzerinden geliştirilmiştir. Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda, bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi 4×4, hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.

Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi ile terörle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi, personelin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe ve muharebe hizmet desteği sağlanabilmesi için İçeriden Komutalı Silah Sistem özelliğine sahip 230 adet BMC Kirpi II’nin teslimatı tamamlandı. (K.K.K. için 329 adet ve J.Gn.K. için 200 adet araç tedariki planlanıyor.)

Bağımsız Süspansiyonlu 4×4 Kirpi, monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra; özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanım (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

  • KİRPİ II ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.
Aselsan tarafından üretilen SARP UKSS ve Jammer entegre edilmiş Kirpi II TTZA

EJDER YALÇIN

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik birimleri tarafından da kullanılan Ejder Yalçın kullanıcı personel tarafından oldukça beğenilen bir platformdur. EJDER YALÇIN 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı Nurol Makina tarafından, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur. Ejder Yalçın 11 mürettebat kapasitesine sahip olmakla birlikte insansız kule sistemine de sahiptir.

Yenilenen ve geliştirilen Ejder Yalçın II’nin teslimatları 2016’da gerçekleştirilirken, aynı yıl aracın yeni versiyonu Ejder Yalçın III’ün üretimi tamamlanarak teslimatları yeni nesil olan üçüncü versiyon üzerinden devam etmektedir.

EGM Zırhlı Taktik Araç-1 (EGM ZTA-1) Projesi ile EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde 280 adet Ejder Yalçın III’ün tamamı teslim edildi. (180 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı)

  • Ejder Yalçın ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

COBRA

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik birimleri tarafından kullanılan Otokar ürünü COBRA TTZA uzun yıllardır hizmet vermektedir. Daima mürettebatın güvenliğini ön planda tutan COBRA, görevin türüne, aracın özelliklerine, silah sistemine ve ekipman donanımına göre değişen kapasitesi ile 9 kişiye kadar mürettebatı en zorlu koşullarda görevden göreve taşır.

Taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA, üstün arazi performansına ve üstün beka kabiliyetine sahip. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan COBRA, her türlü görevi tamamlamak için ideal bir platform. COBRA aracına, araç tipine ve görev tanımına göre uygun olan gece görüş periskopları veya termal kabiliyetli atış kontrol sistemleri ile entegre edilmiş 7,62 veya 12,7 mm makinalı tüfekler, 40 mm bombaatar, 20 mm top, tanksavar veya uçaksavar füze atış kabiliyetli kuleler takılabilir.

  • COBRA ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

COBRA II

COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç mevcut COBRA platformu üzerinde müttefik ülke ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileriye dönük gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen üstün teknik ve taktik özelliklere sahip modüler bir platformdur. Üstün hareket kabiliyetinin yani sıra, COBRA II; arttırılmış balistik ve mayın koruması, daha geniş iç hacim, daha yüksek taşıma kapasitesi sunmaktadır.

Otokar tarafından üretilen COBRA II modüler yapısı sayesinde; personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, iç güvenlik, ambulans ve komuta kontrol araç konfigürasyonlarına, ihtiyaç duyulan farklı görevlere uyarlanabilmekte ve isteğe bağlı olarak amfibik seçeneği ile de sunulmaktadır.

EGM Zırhlı Taktik Araç-2 (EGM ZTA-2) Projesi ile EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde toplam 337 adet (237 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı) aracın güvenlik güçlerimize teslimatı tamamlandı.

Temsili GörselZMA-15 (ACV-15)/ Zırhlı Muharebe Aracı

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 13-15 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır. FNSS tarafından üretilen ZMA-15’ler farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) şasesi ZMA-15 sınıfındaki bütün araçların baz araç versiyonudur.

ZMA-15’ler, paletli (5 yol tekerlekli), hafif, düşük silüetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. ZMA-15’lerin gövdesi, balistik alüminyum levhalardan, alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değiştirilmektedir. Gövde, su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri, aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, nişancı mahalli, sağ orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise 8 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarıya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.

  • ZMA-15 ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Dağlık Karabağ Sorununun Vahşi Yüzü: Hocalı Katliamı

Bu çalışma; iki bölümden oluşan serinin ikinci bölümü olup ilk bölüme buradan ulaşabilirsi…