Anasayfa Ansiklopedi Enerji/Patlayıcı Olmayan Reaktif Zırh (NERA/NxRA)

Enerji/Patlayıcı Olmayan Reaktif Zırh (NERA/NxRA)

0

Enerji Olmayan Reaktif Zırh NERA (non-energetic reactive armour), ERA gibi iki plaka arasında sandviç yapıdadır. Ancak NERA herhangi bir enerji açığa çıkarmayan patlayıcısız bir zırh çeşididir. NERA’ya bir bir penetrasyon olursa içinde ki, NERA’nın türüne göre değişen, plastik, seramik, kauçuk, tüketilmiş uranyum gibi maddeler penetre olan mermiyi NERA’nın içindeki basınçla birlikte absorbe eder, yönünü değiştirir bu sayede etkisini kırar veya azaltır.

NERA özellikle CE mühimmat türüne (CE: Kimyasal Enerji/ Yüksek Patlayıcı mühimmat) karşı çok etkilidir. Buna karşı KE mühimmata (KE: Kinetik Enerji/ Zırh delici mühimmat) karşı dayanımı yeterli değildir. NERA’nın bir diğer avantajı ucuzdur ve araçlara entegre edilmesi kolaydır.

Patlayıcı Olmayan ReaktifZırh (NxRA)

Patlayıcı Olmayan Reaktif Zırh NxRA (non-explosive reactive armour) bünyesinde enerjik tahrik malzemesi olarak gaz üreten malzemeler veya diğer patlayıcı olmayan sistemleri barındırır. NxRA’nın NERA’dan başlıca farkı bünyesinde sınırlı ve ani patlayan madde bulundurmasıdır. Diğer bir çok özellik bakımından NERA’ya benzemektedir.

 

İlgini Çelebilir!

Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS)

Global Positioning System Küresel konumlandırma sistemi, gezegen yörüngesindeki uyduların …