Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Türk firmaları F-35 savaş uçağı programındaki teslimatlarına devam ediyor

Türk firmaları F-35 savaş uçağı programındaki teslimatlarına devam ediyor

0

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB resmî YouTube kanalı üzerinden soruları cevapladı. İsmail Demir sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında F-35 programındaki Türk firmalarının konumu ile ilgili olarak gelinen son duruma ilişkin de açıklama yaptı.

F-35 projesinde ABD’de yaşanan süreçte Türkiye’nin yerine başka üreticileri bulmakta zorlanmanın devam edebileceğini açıkladı. Türkiye’nin Mart 2020’de programdan tamamen izole edileceği ABD’li yetkililerce açıklama yapılmıştı. İsmail Demir Türkiye’nin programdan çıkarılmasına ilişkin yapılan bu yorumlara karşı seslerin çıkmaya başladığı ve Türkiye’nin programdaki konumunun önemini vurguladı. Türk firmalarının ise F-35 programındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ettiğini ifade eden Demir Türkiye Cumhuriyeti’nin yükümlülüklerini geçmişte olduğu gibi bugünde yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

Haziran 2018’de Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk F-35’i için Fort Worth/ABD’de gerçekleştirilen Teslimat Töreni gerçekleştirilmişti. Teslim alınan savaş uçağı planlandığı gibi Arizona’daki Luke Hava Üssüne gönderildi ve Türk pilotları eğitime başladı. ABD Kongresi Temmuz 2018’de ordunun 2019 bütçesi ile birlikte Pentagon bir rapor hazırlayana kadar Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının durdurulması (Kasım 2018’e kadar) kararını da onayladı. ABD Başkanı D. Trump bu tasarıyı Ağustos 2018’de onayladı.

Nisan 2019’da ABD, Türkiye’ye F-35 teçhizatlarının sevkıyatını durdurdu. ABD Haziran 2019’da ise Türk F-35 personellerinin eğitimini durdurdu. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Haziran 2019’da yolladığı mektuba göre F-35 projesinde 2020’den itibaren Türk şirketlerine yeni sipariş verilmeyecek ve Türk şirketlerinin işleri alternatif kaynaklara kaydırılacaktı. Ancak projede Türk firmalarının kritik bileşenler üretmesi ve buna alternatif çözümler getirilememesi sebebiyle Türk firmaları teslimatlara devam ediyor.

İlgili Olarak:

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den önemli açıklamalar

F-35B motorlarının fiyatı 5 ayda %15 artarak 27.8 milyon dolar oldu

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Japonya’nın 5. nesil savaş uçağı 2031’de seri üretime başlayacak

Japonya, 5. nesil savaş uçağı olan F-3 savaş uçağının üretimine ilişkin zaman çizelgesini …